Anlamı Bilinmeyen Otomobil Terimleri / Aynasız / Zıvana / Jikle …

Anlamı Bilinmeyen Otomobil Terimleri / Aynasız / Zıvana / Jikle …

6 Ağustos 2020 0

Aynasıza bak nasıl gidiyor, Beni zıvanadan çıkartma , Jıklesi bozulmuş ara gaz ver….

Bu söylediğim terimler ya da jargonlar aslında ölmedi, bazı bölgelerde halen kullanılıyor ya da biliniyor. Peki kendimize baktığımız aynanın otomobil ile ne alakası olabilir ? Sinirlendiğimizde söylediğimiz beni zıvanadan çıkartma evladım gibi bir söylemin tarihimizde yeri olabilir mi ? Peki soğuk ile jiklenin bağlantısı….En iyisi  uzatmadan başlayalım =)


Aynasız: Bir dönemin yıldızı Reno 12 ve Tofaşların aynaları gerek fabrikaların maliyet kaygıları gerekse trafikte pek otomobilin olmaması sebepli yoktu. Araç sahipleri ise zamanla otomobillerine bu aynaları sonradan ekledi. Sivil memurlar ise tabi ki bu araçlardan kullanıyordu ve ceplerinden araçlarına ayna da takmamıştı.Böyle olunca trafikte sivil polisler hemen belli oluyordu.Yani aynasız tabiri aslında polislere tahsis edilen araçlardan gelmektedir.


Zıvana: “Beni zıvanadan çıkartma evladım”  diye duyduğumuz zıvana ise aslında direk otomobil ile bağlantılı olmasa bile otomobillere bir hayli yakın görevi olan Polis memurlarımız ile alakalı.Trafik Polislerimiz bir dönem şehir merkezinin göbeğinde zınava denilen metal varilin içinde trafiği kontrol eder, nöbet tutarlarmış.  Zıvanadan çıkmak teriminin ise buradan geldiği iddia edilmektedir.

Jikle: Gelelim Jikle denilen kelimemize. Soğuk motorlarda hava yakıt karışımı normal sıcaklığa göre biraz farklıdır, genellikle otomobillerimiz sabah saatlerinde zengin karışım ile çalışır-Kışın ise motor ısınana kadar sürekli. Bu sebepten ilk çalıştırdığımızda motor deviri biraz daha yüksek oluyor ama günümüz otomobillerinde bunu otomatik yapan bir sistem var, 90 model öncesi otomobillerde ise jikle denilen fazla yakıt akışını sağlayan bir düzenek bulunmaktadır. Buna yabancılar Choke valve demektedir. Biz ise kısaca Jikle diyoruz.