Ford Sierra RS Cosworth

Ford Sierra RS Cosworth

17 Ekim 2020 0

Sevgili İngiltere gene yağmurlu bir sabah seninleyiz, çim kokusunu tüm ciğerlerimde hissediyorum.Hele o odun ateşinin sessizlik ile dansı…Yıllardan 1983 ve bu sabahın tüm diğer sabahlardan bir farkı var çünkü birazdan tüm bu hislerim ile 5545 adet üretilmiş efsanevi bir otomobilin ilk planlarını kağıda dökeceğim….

Tabi Ford Motorsport’un başkanı Sn.Stuart Turner bu hisler ile mi bu otomobili yaptı bilmiyorum ama Ford Sierra Rs Cosworth modeli ülkemizde pek bilinmemesine rağmen özellikle İngiltere pazarında halen çok kıymetli ve efsanevi bir model.

Bu sebeplerden ötürü Efsanevi Araçlar serimize pek bilinmeyen ama Cosworth kelimesi ile bizlere ipuçları veren bir modeli inceleyerek başlamak istiyorum.

Ford Sierra RS Cosworth

1983 yılında Avrupa’da Ford rakip markalara göre bu segmentte pek rekabet edemiyordu.Bunu gören Ford Europe Sn. Stuart Turner’a bu projeyi tanımladı.O günden sonra ise İngiltere’de 3 yılda 1653 adet, toplamda ise 5545 üretilen otomobil hazırlanmaya başlandı.

Bu otomobilin üretilmesinde ise 1966 yılında Le Mans’ı kazandıran GT40 ve 12 dünya şampiyonluğu getiren Cosworth DFT tabi çok önemli bir destekçiydi.Cosworth firması ile birlikte geliştirlen modelin şartlarını ise tabi ki Cosworth beliliyordu.En az 204 hp güç üretmesi ve 15.000 adet bu motordan alması şartı ile çok güzel bir kombin üretildi.

Ford Mustang’de de kullanılan Borg-Warner T5 şanzımanı, süspansiyonu, turbo ve tüm gelişimleri bir yarış otomobili tasarlamak için geliştirildi.Bu efsane otomobilin kasası ise sürtünme katsayısı başarılı ve arkadan itişli bir otomobil olmalıydı, bu yüzden Sierra en uygun biçilmiş kaftandı.

Ama ne yazık ki dönemin şartlarında bayiler bu otomobili satamayacaklarını, fiyatının düşük olması gerektiğini belirtmişlerdi.Bu sebepten sırf maliyetleri düşürmek adına 3 standart renk (siyah, beyaz, aytaşı mavisi) ve merkezi kilit veya elektrikli camlı model olarak 2 ekipman seçeneği sunuluyordu.

Tüm bu emek ve çabalar ile Ford’un Belçika’daki fabrikasında üretilen model sadece sağdan direksiyon üretildi (Türkiye’de bilinmemesinin sebebi).

Gelelim Cigerine ve Sürüş Dinamiklerine

Ford Sierra Rs Cosworth bu kadar detayın ardından 3.0 atmosferik V6 çığlık atan bir makineye sahip değil ama 2.0 sıralı 4 silindir turbo bir makineye sahip.Bu motor ile  201 hp güç ve 276 Nm tork üretiyor. 1980’li yıllar için iyi bir değer olan 0-100 hızlanmasını ise sadece 6.8 saniyede gerçekleştiriyor.240 kmh son hızı olan Sierra aynı zamanda 1.237 kilo pek hafif de değil…

Otomobilleri efsaneleştiren ralli karakteri ise bu otomobilde bir hayli var.Arkadan çekişli olması onun en büyük dezavantajı gözüksede alev püskürten egzozu, arkadan itişi sayesinde seyirciyi doyuran ve podyumlara oynayan bir otomobil oldu FordSierra Rs Cosworth.

Keza ucuz yapısı sayesinde de bir çok amatör yarışçıyı geliştirebilmiş, hatta 1987 ve 1988 yılında Ralli şampiyonluğunu bile kazanmıştı…

Belki de bugün Ford Motorsport’un ünü ve başarıları bu otomobilden geliyordur.Sonucunda her Arge çalışması başka model için bir temeldir diyor, İngiltereye gelirseniz kullanmanızı tavsiye ediyoruz..

Fwmotor.com // Efsanevi Araçlar