HGS-OGS Arasındaki Fark Nedir ? Hangisi daha avantajlı ?

HGS-OGS Arasındaki Fark Nedir ? Hangisi daha avantajlı ?

5 Ağustos 2020 0

Bir dönemin trafik sebebi olan Paralı geçişler ve gişeleri ne kadar uzak dimi ? Artık araçlarımızda bulunan etiket veya cihazlar ile hızlıca geçtiğimiz hatta gişelerin bile olmadığı bir dönemdeyiz. Peki bu HGS ve OGS arasındaki fark nedir ?

HGS: Hızlı Geçiş Sisteminin kısaltmasıdır. Otoyollar ve köprü geçişlerinde nakit kullanımını ortadan kaldırmak ve uzun trafik kuyruklarını çözmek büyük bir elzemdi.Bunun için ilk aşamada KGS (Kartlı Geçiş Sistemi) kuruldu. Lakin bu sistem geliştirilmeliydi ve 2012 yılında bekleme süresini daha da kısaltabilmek adına kendini HGS’ye bıraktı.


Bu sistem ile kolayca otoyolları kullanabilmeye başladık, trafik sorununa ise göreceli bir çözüm oldu. Tanımına gelirsek kısaca “ bankalar ya da PTT aracılığı ile elde edebildiğimiz, ücretini kredi kartımıza bağlayabildiğimiz ve plakadan da okunan bir geçiş sistemi” diye adlandırabiliriz.

OGS:Otomatik geçiş sistemi ise bir cihaz vasıtası ile ödemelerimizin gerçekleştiği diğer sistemdir. Mantığı gene aynıdır, gişe yoğunluğunun daha az olması avantajı iken cihaza ödenen depozito dezavantajıdır.

OGS ve HGS Yüklemeleri Nasıl Yapılır ?

OGS ve HGS ödemeleri
PTT ve anlaşmalı bankalar ile araç sahipleri tarafından yapabilmektedir.Geçiş sistemi için bir ücret yatırmak zorunda değilsiniz yani kredi kartınıza da bağlayabilirsiniz. Etiketinizin camda olmaması durumunda ise gene plakanıza gelecek ceza sistem üzerinden direk tespit ediliyor ve bakiyenizden düşülüyor.Yani bilinenin aksine etiketinizin camda olmasına gerek yok,tabi söyleneni yapıp biz yapıştıralım =)