Mercedes- Benz C180 Amg Coupe // Mekanın Önünde Kalsın !!

Mercedes- Benz C180 Amg Coupe // Mekanın Önünde Kalsın !!

30 Kasım 2020 0

Bir spor otomobil istiyorum.Kullanışı rahat, yol tutuşu başarılı , hissiyatı güzel ve güçlü.Tabi paramın hakkını alabileceğim , vergi dilimi de düşük…Öyle hayta değilim, 500-600 hp güce de ihtiyacım yok.Gerçi bu konjektür de imkanı da yok.Ne alabilirim kii… Işte bu arabayı. Mercedes- Benz C180 Amg Coupe


Mercedes-Benz konforu, prestij algısı ve geniş iç mekanları ile bilinse bile.Süregelen sportif seri otomobilleri de bulunuyor.Mesela kim E55 Amg için sportif değil diyebilir…

Mesele sportiflik ve konforu bir arada tutarken, müşteri profili hangi tarafı daha çok seviyorsa ona uygun otomobil üretmek/üretebilmek.Bütün premium markalar ise bu stratejiyi başarmak için büyük bir gayret gösteriyor.

Ben bu girişi anlamadım, daha açık dil yok mu diyenler.Sabredin, şimdi ki örnek size geliyor.

Mercedes, Bmw ve Audi üçlü alman çetesi olarak genleri çok belirgin ve  müşterilerini çok iyi bilen markalar.Bu sebeple Mercedes müşterisi daha konfor arayan, Bmw müşterisi daha sportiflik arayan, Audi müşterisi ise ben herşeyden istiyorum ama kararınca olsun diyen müşteriler tipleri.Markalar da müşterilerini çok iyi tanıyarak onların isteklerini yerine getirmeye çalışıyor..

Bu ayrımı baştan belirtip inceleyeceğimiz marka ve modelin arkasındaki stratejisini anlamanızı istedim.Böylece evet başlayabiliriz =)

Mercedes-Benz, Coupe modellerinde büyük bir başarı elde etti, C, E ve S serisinde bile coupe modelleri olan Mercedes-Benz, aslında uzun bir zamandır da bu coupe otomobilleri severek üretiyor.

Özellikle sedan versiyonuna göre daha şık gözüken C180 Coupe’nin hatları alçalan tavanı sayesinde kendini gösterebiliyor.Birçok aksesuar ile süslenen test otomobilimizde ise normal C180 coupe modellerine göre C63 tamponları, Difüzör ve egzoz uçları, vakumlu kapılar ve iç detayları ile günümüz kuru ile yaklaşık 60-65.000 TL tutarında ekstralı.

Sürüş konforu olarak bir Mercedes olduğunu hissettiren test aracımızda 19 inç jant opsiyonu var.Tabi bu 18 inç olan amg’lere göre daha diri olmasını sağlıyor.Gene de belim ağrıdı diye arabadan inmediğinizi söyleyebilirim.Özellikle bu elit ve karakterli görüşünüşün altında ise maalesef bir uysal motor yatıyor.1.6 litre turbo beslemeli 156 bg güce sahip motor, model gamının en güçsüz motoru. 0-100 hızlanmasını 8.5 saniye ise karakterine göre yavaş ve araçta bulduğumuz önemli eksi yönlerden.Unutmayalım 8.5 saniye uzun bir süre olmasa bile rakiplerimiz (misal 420i ) bizden 1 saniye daha hızlı.

İç yaşam alanı olarak ise premium hissetirdiği kesin, özellikle araç sahibi arkadaşımızın eklentileri ile standart halinden çok farklı.Vakumlu kapılar, yumuşak plastikler, kaliteli deri koltuklar ve alçak yapının sizi sarması..

Direksiyon ve dashboard da kullanılan karbon detaylar hatta detay demek ayıp olur, karbon cenneti sevenlerini çok mutlu edecektir.A serisinin fan nozülleri ise ayrı bir hava katmış.Tabi coupe bir arabanın gerekliliği olan tasarımı ve aerodinamik yapısı sayesinde arka tarafta yaşam biraz dertli. 1.70 boy sınırı olan arka tarafın rakiplerinden dar olmadığını da açıklıkla ifade etmeliyim.

Teknik Özelikler


1.6 turbo beslemeli 156 Hp güç üreten C180’in Torku ise 250 Nm.
0-100 hızlanması 8.5 saniye süren aracımızın ortalama fabrika yakıt tüketimi ise 5.8 lt/100 km.


Sonuç

Gelelim sonuca, C180 Coupe herkesin tercih edeceği bir otomobil değil.Zaten satış adetleri de bunu gösteriyor.Motoru benim için çok önemli değil, ben biraz daha konfor öğelerine, kaliteli iç mekana ve daha şık (ya da ciks) gözümesini önemsiyorum ,böyle bir otomobil istiyorum diyenlerin tercih edebileceği bir otomobil.Özellikle coupe yapısına rağmen konforlu yapısı ve kaliteli iç mekanı ile de bizlerin beğenisini topladı.Vergi dezavantajı olmayan ülkelerde yüksek hacimli motorları ile de daha tercih edilesi olacaktır.

Görüşmek üzere.

FWMOTOR.COM