(2020) Mercedes Benz A 180 D Sedan Amg – Prestijin Uygun Hali

(2020) Mercedes Benz A 180 D Sedan Amg – Prestijin Uygun Hali

21 Eylül 2020 0

Bilinmez ve keşfedilmemiş bir karanlığın içindeyiz. Evren, gezegenler ve yıldızların olduğu bir karanlıkta.Çok boyuta inananlar ve zamanın paralel evrende aktığını düşünenlerle yaşıyoruz.Düşüncemiz, inancımız,bilgimiz ve hayalimiz ne olursa olsun hepimiz aynı karanlığa bakıyoruz.Bir yıldızın kayışına, bir parlaklığa bakıp düşünüyoruz.Yıllardan beri bu yıldızlara bir anlam yükledik-yüklüyoruz ve hatta tapınaklar-yeraltı şehirleri inşaa ettiğimiz bu dünyamızda onlara gitmeye çalışıyoruz.Ya peki bu yıldızlara sahip olabilir miyiz…

Dışını bilmem ama Dünya üzerinde yıldıza sahip olmak isteyenler sadece bir markayı tercih ettiler.Konfor, sağlamlık, prestij ve daha nicesi için bu marka tercih edildi.Yılların rekabetini hissettiğimiz markaların yıldızını ve bu markanın ulaşılabilir modelini inceliyoruz. W140 kasa S serisi döneminin en dikkat çeken modeliydi bugün ise farklı bütçelerde aynı hisseleri hissedebiliyor muyuz testi için konuğumuz A 180 D Amg. Yani prestijin uygun hali….

Mercedes-Benz markası genellikle büyük hacimli ve geniş araçlar ile bilinir(di).Son yıllarda ise gelişen motor teknolojileri ile verimlilikler çok arttı ve daha düşük hacimlerden yüksek performans alabilir olduk.Bunların sonucunda premium segment bir araçta bile artık düşük hacimli motorlar görebiliyoruz.Tabi küresel bir ekonomik daralma ve ekolojik dengeyi koruma iç güdüsü bu downsizing  için diğer etkili faktörlerden.

A180 D bu kaygı ve teknolojik gelişmeler sonucunda Mercedes markasının ortaya çıkarttığı küçük premium sedan.Aslında hb karosere sahip otomobilin sedan versiyonu ise ülkemizde ki sedan sevgisinden dolayı kabul gördü.

Önden çeker modelimiz sürüşü karakter içeriyor.Büyük jantlar ve amg donanımı sebepli biraz sert,yoldaki pürüz ve detayları hissettiren modelin style donanımı ile konforu ise tam bir Mercedes. Özellikle izlasyon bakımından bir sorun hissetmediğimiz modelin c segmenti ihtiyaçlarını karşıladığını söyleyebiliriz.

Yeni yekbare tasarıma sahip gösterge tasarımı gerçekten dijitali seven insanlar için yapılmış.Amg donanımı ile gelen krom detaylar ise içeride premium hissiyatını pekiştiriyor.

Teknik Özellikler 1463 cm3 motor hacmine sahip turbo dizel ünite 116 hp güç üretiyor.Torkunu geniş bir bantta 260 nm olarak sunan A180 D 0-100 hızlanmasını ise 10.6 saniyede gerçekleştiriyor.Yakıt tüketimi konusunda başarılı olan modelin 100 km’de yakıt tüketim ortalaması ise sadece 4.1 litre.