Efsanevi Araçlar Serisi..

Efsanevi Araçlar Serisi..

10 Ekim 2020 0

Otomobil Kültürünün ham maddesi Efsanevi araçlar serisi

Bildiğiniz gibi bir süredir içerikler üretiyorum.Haber yazıları ile otomobil gündemini tutuyor, test otomobilleri ile sizlerin merak ettiği otomobilleri inceliyorum.Bugün ise eksikliğini hep hissettiğim bir seriyi sizlere sunmayın gururu ile yazımıza başlıyorum.

Ama gelin öncelikle otomobil kültürünün adresi dediğimiz sitemizde otomobil kültürü nedir onu inceleyelim.

Otomobil kültürü nedir ?

Otomobil kültürü Oxford lexico sözlüğü tarafından şöyle tanımlamış ;

Car Culture ” (Usually with negative connotations) a society or way of life characterized by excessive use of or reliance on motor vehicles .”
” ( Genellikle olumsuz çağrışımlarla ) bir toplum ya da motoru olan taşıtları aşırı kullanan ya da bağımlılığı ile karakterize olmuş bir yaşam tarzı. ”

FWMOTOR.COM Sözlüğü ise şöyle tanımlıyor ; )

Motorlu taşıtları sadece A noktasından B noktasına gitmek için kullanmayan , bu araçlar ile duygusal bağı olan ve bu taşıtlar ile vakit geçirmekten zevk alan kişilerin ortaya çıkarttıkları kültür.

Özellikle ekonominin iyi olduğu dolayısı ile otomobilin ucuz olduğu ülkelerde bu kültürü daha fazla görebilmekteyiz.Eee sonucunda ham maddemiz daha ucuz =)

Bu kültürü ise otomobil ve taşıt müzelerini gezerek, pistlerde vakit geçirerek, sanayi ve servis alanlarında yani otomobiller ile ilgili vakit geçirerek daha iyi hissedebiliriz.Tabi illa fiziksel olmak zorunda da değil.Tabi devir değişiyor, bugün dijitalden otomobilleri takip etmek, yazılanları okumak da bu kültürün bir parçası.

Ya Peki Petrolhead ?

Otomobil ile yaşayan ve bundan zevk alan ve de belli bir bilgi birikime sahip fanatikler ise ” petrolhead ” olarak isimlendirilmektedir.Petrol kafa =)

Efsanevi Araçlar Serisi

Bence bizi Petrolhead yapan ve otomobil kütürünü sonununa kadar yaşamamızı sağlayan en büyük kült etken ise Efsanevi araçlar .Bu yüzden bu serimizde dünya otomobil tarihinde önemli yer edinmiş tüm otomobilleri incelemek istiyorum.

Bu inceleme yazılarında özellikle Hb, Sedan , Cabrio vs. diye ayırmadan modellerin hem teknik bilgileri hem de tarihi yer alacak.Böylece efsanevi araçlardan E36 M3 GT, 205 GTI , Ford Focus Rs Mk1 ve daha nicesi hakkında artık daha fazla bilgiye bu seri ile beraber öğrenebileceğiz…

Bu habere,yeni serimize seveceğinizi umarak hepinizi selamlıyor, iyi haftasonları diliyorum.

Fatwriter