Otobüsçülük sektörü bitiyor mu? Otobüs sektörünü etkileyen en büyük problemler nelerdir ?

Otobüsçülük sektörü bitiyor mu? Otobüs sektörünü etkileyen en büyük problemler nelerdir ?

21 Eylül 2020 0

Son zamanlarda gerek artan mazot fiyatları gerekse araç amortismanı otobüs firmalarını zor durumda bırakıyor.Pandemi sürecini yaşadığımız şu günlerde ise otobüse olan talep daha da azalmış durumda.Bunun sonu ne olacak gelin beraber inceleyelim …

Akaryakıt Fiyatları

Otobüs sektörünün en büyük problemi akaryakıt ücretleri olarak görülebilir. Özellikle akaryakıt giderlerinin yüksek oluşu sektörü zorlamaktadır. Otobüslerin her girdiği il ve ilçe otogarlarında yüksek ücretler ödemesi de otobüsçüler için başka bir gider kalemi.

Peki bu otomobüsler ile kimler seyahat ediyor ?

Otobüsleri kullanan yolcuların çoğu uçak ve hızlı trenin olmadığı veya bilet fiyatlarının yüksek olmasından dolayı otobüsleri tercih ettiği bilinmektedir.Tabi seyahatlerinde otobüsten vazgeçmeyen otobüs aşıklarını bu gruba dahil etmiyorum…

Haksız Rekabet

Otobüs yolcularının azalmasının en büyük sebeplerinden biri de havayolu bilet fiyatlarının çok düşük olması.Otobüscülerin havayolları ile rekabeti çok zor. Çünkü havayollarına verilen teşviklerin otobüscülere verilmediği açıkca görülmektedir.Özellikle akaryakıt bu konuda en önemli nokta. Çünkü uçaklara sağlanan vergisiz yakıt otobüscülere sağlanmamaktadır.Bu nedenden dolayı zaman zaman otobüs fiyatları uçaktan daha pahalıya gelmekte ve bu da otobüs yolcu sayısından aşırı bir azalmaya yol açmaktadır.

Yüksek Maliyet
ve Tekele Doğru Giden Yol

Yeni otobüs fiyatlarının yüksek olması, otobüs firması gelirlerinin düşmesi pek çok firmayı batma noktasına getirmiştir.Bölgesel birleşmeler veya bazı büyük firmaların küçük firmaları himayelerine alması sektörü farklı bir noktaya taşımaktadır.Eğer böyle giderse de küçük firmalar ya zamanla kapanacak ya da büyük firmalara dahil olacaklardır. Azalan firma sayısı ise karlılığı yükseltmekte ve bir tekel ortamı oluşturmaktadır.

Sonuç olarak artan maaliyetler, azalan gelirler sektörü bitirme noktasına doğru ilerlemesine sebep olmaktadır. Hızlı trenin yaygınlaşması ve havayollarının daha rekabetci biletler sunması otobüscülüğü sona doğru yaklaştırmaktadır.

Sektörün ayakta kalması için özellikle ve en önemli kalem olan akaryakıt konusunda destekler sağlanması gerekmektedir.

Otobüscüler Kralı M.T.A