Otomobil Segmentleri nedir ? Her otomobil aynı mıdır? Müşterileri farklı mıdır ?

Otomobil Segmentleri nedir ? Her otomobil aynı mıdır? Müşterileri farklı mıdır ?

5 Ağustos 2020 0

Otomobil artık bir ihtiyaç değil, otomobil bir özgürlük aracı. Bu araçlar ile günlük işlerimizi yapıyor, uzun saatler içinde yaşıyoruz. Kimimiz işe gidiyor, kimimiz tatile..Kimimiz ise limitlerini zorluyor….

Hepimizin beklentileri farklı iken aynı otomobile binmemiz ne kadar tuhaf olur dimi.. Bunu gören otomobil üreticileri, beklentilerimize göre araçları dizayn etmektedir. Çünkü bir şehir içi otomobili ile uzun yol yapmak yorucu iken uzun bir F segmenti ile dar sokaklarda gezmek bir o kadar problemli olabiliyor.

Gelin 9 ana segment üzerinden bu otomobilleri inceleyelim ;

A Segmenti: Benim çok sevdiğim en küçük şehir otomobilleri. Özellikle İtalya gibi ülkelerde tercih edilir. Şehir trafiğine uygun olan bu otomobiller düşük bütçelere, az yakan ve kullanışlı otomobillerdir. Uzunluğu 370 cm’yi bulmayan bu otomobillere örnek olarak Fiat 500, Hyundai İ10, Volkswagen Up/ Skoda Citigo, Smart ForTwo verilebilir.

B Segmenti: Gene şehir trafiği için biçilmiş kaftan bir segment ile beraberiz. A segmentine göre daha büyük olan bu araçlar 3700 cm – 4000 cm aralığındadır.Küçük aile otomobili demek çok daha uygun. Farklı karoser seçenekleri olan bu segmentin hatchback, sedan, stationvagon, coupe, cabriolet, roadster, SUVve MVP  gibi farklı farklı gövde tipleri var. Gençler ise kolay park edilmesi,düşük bütçeli olması ve iş gören bir araç olması sebebi ile bayılırlar. Renault Clio, Opel Corsa, Volkswagen Polo sayabileceğimiz örneklerinden.


C Segmenti: Büyük Pazar payına sahip olan C segmenti ülkemizin en çok üretilen ve satılan segmentlerinden.Compact otomobil, sedan gibi bilinse bile biz onu aile otomobili olarak biliyoruz. Boyutları sayesinde hem aileler hem de geniş araç sevenler tarafından çok seviliyor. Motor hacimleri ve performansları ise küçük segmentlere göre daha başarılı. Hatchback, sedan, coupe, cabriolet, roadster, SUV, Crossover ve MVP gibi karoser seçeneklerine sahip olan bu segmentin çok önemli oyuncuları var. Bunlar Ford Focus, Volkswagen Golf, Hyundai İ30, Toyota Corolla, Nissan Qashqai gibi yakın tanıdığımız modeller.

D Segmenti: Geniş aile araçları ya da makam otomobilleri olarak bilinirler. C segmentine göre daha geniş yapıları ve performansı en öncü farklılıklarıdır. Segmentler arası ses izalasyonu gibi farklıklar ise ilk hissedilenlerden . Bmw 3 serisi, Mercedes C serisi, Audi A4, Ford Mondeo, Volkswagen Passat, Skoda Superb, Peugeot 508 , Volvo S60,Toyota Avensis, Renault Talisman en bilinenler arasında gösterilir.
E Segmenti: Üst sınıfın yıldızları, yönetici araçları, kendimizi iyi hissettiren otomobillerin segmenti. Bu sınıf otomobiller hem performans hem konfor ile çok iyi mühendisliğe sahip kaliteli araçlardır. Mercedes E Serisi, BMW 5 Serisi, Jaguar XF, Volvo S80-S90, ve Audi A6 öne çıkan popüler araçlardır.

F Segmenti: Markaların güç savaşlarının olduğu, büyük arge çalışmalarını izlediğimiz lüks segment araçlar olarak da bilinen F segmenti araçlar, tüm beklentileri en iyi şekilde karşılaması ile öne çıkarlar.Teknoloji, perfomans, konfor gibi unsurların dikkate alındığı noise vibration and harshness oranı en iyi otomobillerdir. Mercedes S Serisi , BMW 7 Serisi, Audi A8, Jaguar XJ, Rolls Royce Ghost, Bentley Mulsanne, Maserati Quattroporte diye sıralayabiliriz.

G Segmenti : Rüya garajımızda hayal ettiğimiz hem şehir içi hem de şehir dışı için uygun spor otomobillerin segmentidir. Coupe, roadster, convertible ve grandtourer gibi karoser tipleri bulunan bu otomobiller güçlü ve teknik kabiliyetleri yüksek olan otomobillerdir. Ferrari, Lamborghini, Porsche ve Maserati gibi markaların güvencesiyle üretilen modeller en bilinenleridir.

M Segmenti: M segmenti yukarıda da bahsettiğimiz araçların toplamından oluşuyor. Multi Purpose Vehicle-Çok amaçlı araçlar diye adlandırdığımız otomobillerdir.Farklı koşul ve ihtiyaçları en iyi hacim ve performans ile sunan bu otomobilleri bir dönemler çok sevdik. Ford markasının liderliğinde başlayan bu segmentin en popüler araçları, Ford S-Max/C-Max/B-Max, Citroen Picasso ve Opel Zafira’dır.

J Segmenti: Arazi tipi araçların bulunduğu bu segmentin Küçük SUV, orta SUV, geniş SUV ve  premium SUV gibi alt kırılımları mevcuttur. Son dönemlerin en popüler, M segmentinin ise katilidir. Volkswagen Touareg, Range Rover, Toyota Land Cruiser gibi büyük abilerin ve Skoda Kamiq, Nissan Juke gibi küçük oyuncuların olduğu bir segmenttir.