Otomobillerimizi Kışa Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz.

Otomobillerimizi Kışa Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz.

2 Kasım 2020 0

Kışın otomobillerimizle normalden daha çok zorlanırız, bunun sebebi ise soğuk hava koşulları, tutunması az zemin ve tabi ki hazırlıksız sürücüler sebepli sıkıntılar.Gelin o hazırlıksızlardan olmamak için aşağıdaki maddeleri uygulayalım.

Madde 1: Otomobillerimizin servis bakımı yapılmadıysa mutlaka yaptıralım.

Sonucunda artık tüm otomobil servisleri araçlarımızın gözümüzle göremediğimiz tüm eksikliklerine bakıyorlar.Bunlar hortumlardan, lastik bilyalarına, süspansiyon keçelerinden,motor kulaklarına kadar olabilir.Ayrıca kışa yeni sıvı bakımı yapılmış ve tüm filtreleri değişmiş girmek hem size hem otomobilimize çok faydalı olacaktır.

Madde 2: Sileceklerimizi en iyisi ile yenileyelim.

Unutmamak lazım silecekler özellikle kışın yağmurda ve karda işimize yarıyor.Daha temiz bir görüntü için silecek bakımı şart.

Madde 3 : Kışlık Lastiklerimizi temin edelim,eğer geçen sezonun lastiklerini kullanıyorsak sağlığından emin olalım.

Otomobillerimiz istediği kadar 4×4 ultra performanslı ya da deli yol tutan bir araç olsun,eğer tutunma yoksa koskoca bir sıfır.Bu yüzden sadece karlı zemini hayal etmeyelim 7 derecenin altında kış lastiği şart.Hem fren mesafesi hem de iyi bir yol tutuşu için..

Madde 4 :Akülerimizi kontrol edelim !

Bugün bir çok aracın gösterge panelinden akü sağlığını kontrol edebiliyorsunuz,eğer bu özellik yoksa servisinize gidip kontrol etmesini rica edebilirsiniz.Unutmayın servisler bu günler için var.

Madde 5: Antifirizinizi kontrol etmeden kışa girmeyin.

Aracımızın sağlıklı çalışması için Antifiriz şart.Lütfen 0 derece altında aracımızın soğutma sıvılarının çalışması için kontrol etmeyi unutmayın.

Madde 6 : Antifirizli cam suyu kışın buzları çözmeye yardımcı olur.

Yaşadığınız ilin kış şartları çok önemli olmakla birlikte eğer su ve antifiriz karşımı bir cam suyu kullanırsanız bize dua edeceksiniz.Nedeni ise sadece cam suyunun donması ve borularının patlaması değil.Kışın donan cama biraz bu sulardan sıktığınızda camlarınız daha rahat açılacaktır.

Madde 7: Buz kazıyıcı ve küçük bir süpürge bagajınızda mutlaka olmalı.

Tabi sadece otomobillerimiz önemli değil,kendi el sağlığımız için küçük bir süpürge kar temizlerken çok yardımcı olacaktır.Buz kazıyıcı da otomobilinizin camlarını temizlerken ve sıkışmış kapılarınızı açarken faydalı olacaktır.

Madde 8 : Bir detailing center ya da oto yıkama vasıtası ile ön camlarınıza su kaydırıcı yaptırabilirsiniz.

Yağmur sularının daha iyi kayması ve daha iyi görüş için çok faydalı bu detay sizleri tüm kış rahatlatacaktır.


Not: Otomobilinizi kışın kullanırken dediğim gibi daha dikkatli olmayı ve limitlerini zorlamamanızı tavsiye ediyor, güvenli sürüşler diliyorum.

FWMOTOR.COM