Test-Honda Civic Eco Elegance // Bu Model Az Sıra Bekletmedi

Test-Honda Civic Eco Elegance // Bu Model Az Sıra Bekletmedi

25 Ekim 2020 0

Bu haftasonu Türkiye’de çok sevilen hatta bayilerin önünde insanları sıraya sokan , Honda’nın ise en çok tercih edilen kombinasyonu ile birlikteyiz.

Evet yanlış duymadınız… Pandemi ilk çıktığında otomobil piyasasının hareketleneceğini tahmin edebiliyorduk.Ama bayinin önünde sıraya girmek…Gerçekten beklenenin dışında oldu.Bunu Honda’nın piyasaya göre uygun otomobiline mi bağlarsınız, yoksa 2.el araçların pahalılığına mı bilmiyorum ama kısaca “ gel vatandaş gel, sen almazsan başkası alır “ diyor testimize geçiyoruz.

Honda Civic çok güncel bir model değil, yenilenen modelinin lisans için fotoğrafları bile sızdırıldı. Daha önceden Benzinli Civic testimiz de var (Buradan Benzinli Civic Testimize gidebilirsiniz.)

Ama günümüzde o kadar talep patlaması var ki daha önceden Civic testi yazmamıza rağmen LPG’li modelden de bahsetmek istedik. Bu testimizde ise farklı bir format deneyerek Instagram hesabımıza gelen soruları cevaplıyoruz.Sizler de ” fwmotorcom ” instagram hesabımızdan bizi takip edebilirsiniz.


Honda Civic ECO Ne kadar yakıt tüketiyor ?

Otomobilimizi teste aldığımızda Tüketimi sıfırlamıştık.Bizim şehir içi kullanımımız ve çekim için dur kalklarımız ile beraber 100 km’de 9 litre LPG tüketti.

Honda Civic Sedan’ın LPG’li Versiyonu AVM’ye Girer mi?

Direk Honda Türkiye Cevabı ile ; Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğe göre alt zemin havalandırması olan AVM’lere ya da açık otoparklara herhangi bir kısıtlama olmadan Honda Civic Sedan Eco girebilir. 

Honda Civic Sedan Eco ile standart Arasındaki Fark Nedir?

Eco isminden de anlaşıldığı gibi economic modelidir.Bu ekonomiyi ise lpg teknolojisi ile elde etmektedir.Günümüzde hem çevreci hem de daha ucuz yakıt türü olduğu için diğer motorlara göre daha çok tercih ediliyor.

Sıfır HONDA Civic Eco fiyatları nasıl ?

Sadece Otomatik versiyonu ile sunulan motorun 24 Ekim 2020 tarihi ile anahtar teslim fiyatı Elegance modeli için : 228.800 TL , Executive modeli ise : 282.400 TL

Benzinli ile LPG’li arasında fiyat farkı var mı ?

Evet, eco olmayan model sadece elegance donanım tipi ile satışta ve 220.100 TL etiket fiyatına sahip.Bu da 8.700 TL fark anlamına geliyor.

2.el Dizel almak istiyorum ama sıfır km LPG’li Honda Civic dikkatimi çekiyor.Siz olsanız ikinci el dizel mi, 0 km Civic mi tercih ederdiniz ?

Öncelikle buna benzer çok soru geldi ama istediğiniz modeli yazmadığınız için tam bir cevap vermek çok güç.Biz gene de finali en merak edilen bu soru ile bitirelim ; Öncelikle LPG’li modelin yakıt tüketimine çok odaklanmamak lazım, LPG ucuz bir yakıt olduğu için neredeyse aynı maliyet hesabına geliyor.Ama kısaca hesaplarsak;

24.10.2020 İstanbul Shell’de lpg fiyatı 4.05 TL , Motorin ise 6.13 TL

CİVİC ECO 100 KM MALİYETİ  ; 9 LT/1OO KM  *4.05 TL : 36 TL
Muadil DİZEL 100 KM MALİTETİ ; 5 LT/100 KM * 6.13 TL : 3O.65 TL

İki modelin 100 Km’de yakıt sarfiyatı neredeyse aynı, dizel otomobillerin alırken daha pahalı olduğunu ve birinin 0 km olduğunu da düşünerek ben Honda Civic Eco tercih ederdim.Özellikle yeni yasalar ile kapalı otoparklara da girmesi büyük bir rahatlık.Lakin tüm bu varsayımları aynı fiyat bandında olduğunu düşünerek yapıyorum,eğer 2.el dizel otomobil F/P olarak daha avantajlıysa tüm dediklerim boş.Money talks sonucunda =D

Ayıra LPG’li Araçlar hakkında yapılan son çalışmayı bu linkten inceleyebilirsiniz.


FWMOTOR