Test- Opel Corsa // Sınıfından Büyük İşler…

Test- Opel Corsa // Sınıfından Büyük İşler…

21 Kasım 2020 0

Küçük sınıfın talep patlamasına 1982 Yılında Opel, Corsa modeli ile cevap verdi.İspanya da yolculuğa başlamış olan Corsa’nın 6.nesili ile beraberiz.Tabi ne kadar Opel denilir onu bilmiyorum.PSA grup ile birleşen Opel sanki bu otomobilini sınıfından büyük işler yapsın diye tasarlamış…

Opel Corsa 6.nesli ile dediğimiz gibi çok farklı bir otomobil, gerek tasarımı, gerek şanzımanı gerekse iç mekanı ile bir PSA grubu otomobilde olduğunuzu hissettiriyor.Bizim hislerimiz farklı basın mensupları tarafından da onaylanmış olamalı ki Opel Corsa 6.nesli ile Autobest-Yılın otomobili ödülünü aldı.

Essential harici led farı standart sunulan modelin çift renk tavan opsiyonları ile tasarımının hırçın olduğunu söyleyebiliriz.Gerçi 2020 yılının moda tasarımı bu olduğu için tüm otomobiller böyle gözüküyor ama eski corsa’nın yumuşak hatları 6.nesli ile kaldırılmış.Bunun en büyük etkisi de Opel markasını deminde söylediğimiz gibi PSA Grubu ile birleşmesi.Artık 208, C3 ve Corsa kuzenler.


Donanımına göre kör nokta uyarı sistemi, çift renk egzoz, katlanır yan aynalar ve ön park sensörleri gibi özelliklerine sahip Corsa’nın sürüş özellikleri de bizden tam not aldı. 5.nesil Corsa fazla yumuşak süspansiyonları olan virajlarda da güven vermeyen bir yapıya sahipti.Bu nesil Corsa ise yola daha iyi tutunan ve içeride bizleri çok sarsmayan bir yapıya sahip.Tabi daha büyük jant seçenekleri ile sarsıntı artacaktır.

309 litre bagaj hacmine sahip model, segment ihtiyaçlarını karşılıyor.Yalnız bu kadar özenilmiş bir modelin bagaj sacının bir izalasyon ile kaplı olmasını isterdim.Sonucunda birazdan fiyatından da bahsedeceğimiz model ucuz bir araba değil.

Yumuşak dashboard ve suni deri kaplı kapılar içerideki hissiyatı arttıran detaylardan, keza 1000 km de olan test aracımızın sıfır kokusu bile ağır plastik kokmuyor.Donanımına göre 7 ve 3.5 inç dijital kadran özelliği sunan modelde ortalama yakıt tüketimi,mezil vs gibi standart donanımların haricinde tabela bildirisi de bulunmakta.

Ayrıca iç mekanda Psa grubunun EAT 8 vites topuzu görmek mümkün.Bu şanzıman ise vites topuzundan çok daha fazlası.Özlelikle ilk kavraması problemsiz, vites geçişleri sarsıntısız ve difransiyel aralıkları iyi olduğu için Corsa’nın sürüş karakterine kesinlikle katkıda bulunuyor.


Teknik özellikler

1199CC, SIRALI 3 SİLİNDİR, ÖNDEN ÇEKİŞ, 130 BG, 230 NM
4.5 LT/100 KM, 103 GR/KM
0-100 KM/S 8.7 SN, 208 KM/S
1233 KG
Sonuç

Opel Corsa Psa grubu ile sınıfının üstünde bir model yapmış.Özellikle sorunsuz ve keyifli şanzımanı,konforlu yapısı bizleri etkileyen yönleri oldu.Tüm bu kaliteli birleşimi yenilikçi tasarımı ile buluşturunca da tadından yenmez bir hale gelmiş.Volkswagen grubu tarafında rakipleri eskidiği için karışılatırmak doğru olmaz ama Renault Clio almak isteyenlerin Corsa’ya kesinlikle bakmadan karar vermemesi gerektiğini düşünüyorum. 1.2 Benzinli MT-5 75 HP Essential modeli 172.900 TL ’den başlıyor, turbo benzinli ultimate modelleri ise kasım ayı şartlarında 226.900 TL seviyelerine ulaşmış vaziyette.Tabi fiyatı bazı rakiplerinden yukarıda ama bazı kalite ögeleri kanıksanamaz.

FWMOTOR.COM