Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi

5 Ağustos 2020 0


Biz tutkunlar içinde otomobil geçen her mekanı seviyoruz.Benim de uzun zamandan beri merak ettiğim bir müze vardı.İkonik Bursa sokakları ve tarihinin arasından geçip bir park gibi tasarlanmış olan Tofaş Bursa Anadolu Arabaları müzesi. Hayatımıza dokunmuş otomobilleri içeren bu müzeye giriş ise tamamen ücretsiz. Güzel kahveleri ve kendine has müzik listesi olan kafetaryası da övgüyü hak ediyor.Yakın çevrede oturan herkese öneriyorum.

Tofaş Tarihçesi

“Müşteri beklentilerini şekillendiren ve gurur duyulan lider otomotiv şirketi olmak” vizyonu ile Tofaş 1968 yılında merhum Vehbi Koç’un önderliğinde Koç Holding ve İtalyan Fiat ortaklığında kuruldu.1969 yılının ortalarında Bursa’da fabrika inşatına giren firma ilk üretimini Murat 124 ile başladı.Bu otomobillerin ilk ihracatı ise Mısır’a olmuştur.Günümüze kadar Kuş serileri, Tempra, Uno, Marea, Brava, Doblo vs. gibi modellerin üretildiği Bursa fabrikası hali hazırda Minicargo projesi dahilinde Fiat, Citroen, Peugeot markalarına ve Doblo projesi ile Fiat, Opel, Vauxhall ve Ram markalarına üretim yapmaktadır.

Bir Tarihi Canlandıran Müze
Her dönemin popüler otomobilleri vardır. Bir dönemin popüler otomobilleri ise Tofaş ve Kuş serileriydi.O dönemin çok yakan Amerikan araçlarına karşın ünlü reklamı ile Murat 124 çok ses getirmişti. Az yakan, konforlu ve geniş iç hacimi ile birçok ailenin gözü gibi baktığı otomobiller oldu. Hatta hacca gidenler sayesinde Hacı bile dedik =)


İçeri Girer girmez solumuzda kambur kasa 131 Kartal’ı görebiliyoruz. Alıcı rengi ile keşke halen böyle renkleri görebilsek diyoruz. Station vagon kültürünün ülkemizde ilk temsilcilerinden olan Kartal halen etkileyici görünüyor.Günümüzde yeni kasaları yollarda olsa bile tek tük kambur kasa görebilmekteyiz.
Girdiğimizde eğer sağa bakarsak ise bu efsanevi yarış otomobili görmekteyiz.2003-2008 yılları arasında Fiat Motorsporları tarafından ulusal ve uluslararası ralli şampiyonaları için kullanılan Fiat Palio yolda gördüklerimize göre gayet güçlü.1600 cc 208 hp makinesi olup pilot ve takımına yurtiçi ve dışında başarılar kazandırmıştır.Son Palio ve Son Albea bizi karşılayan diğer modellerden.2002 ve 2012 yılları arasında üretilen bu araçlar özellikle 1.3 Multijet motoru ile taksi olarak uzun yıllar tercih edilen bir model olmuştur.1 Milyon km yapan videolarını ise kesin görmüşsünüzdür. =)


Sırasıyla 2004 model iki milyonuncu Palio Go, 2000 model son üretilen Fiat Uno , 1999 model son Tipo’yu yakından inceleyebiliyoruz.


Dönemin fezatronik göstergelerine sahip, İtalyan filmlerinin baş tacı Tempra ise bir milyonuncu olarak sıranın sonunda.Hemen yanında ise hb kardeşi Tipo duruyor.


Fiyatları yükselen otomobil piyası ile birlikte hiç kullanılmamış Murat 131 ve Murat 124’ler görüyoruz. Bu araçlara 70-80 bin TL gibi gerçekten yüksek rakamlar istenmekte ama hiç biri bu kadar özel değil.Karşımızda Şasi no:1olan 124 ve 131 kasa Tofaşlar bulunmakta. Bu araçlar o kadar temiz,o kadar harkülade duruyor ki keşke binip gidebilsem diye düşünmeden edemiyorum. =).Ne kadar temiz dimi ? Hacı dedik, Fiat 124 dedik hatta Seat Marka kardeşleri bile var ama ülkemizde üretilen ilk 124 karşımızda…


Fiat’ın palio robotu …


Savaş sonrası otomobillerin daha modern ve binilebilir olduğunu düşünüyorum,bu sebepten çok yorum yapmadan böyle arabaları da görebilmek mümkün diyip Eniştelerin gözdesi, Dakar fatihi Doblo ile ilgileniyorum.Bu karşımızdaki Doblo sıradan bir doblo değil,Dakar rallisi için özel geliştirilmiş 4×4 300 hp gücünde ve 3 litre motor hacmi ,450 litrelik yakıt deposu ile tam bir Dakar fatihi.